Aksonometria.
- Rzut, rzutowanie - pojęcia.
- Rzuty aksonometryczne.
- aksonometrię izometryczną- rzut w izometrii,
- aksonometrię dimetryczną - rzut w dimetrii,
- aksonometrię ukośną - rzut ukośny.
- orientację układu osi współrzędnych,
- podziałki liniowe obowiązujące na poszczególnych osiach,
- uproszczone sposoby rysowania okręgów na trzech płaszczyznach, kierunki linii kreskowania przekrojów.
Rzut to graficzne przedstawienie przedmiotu, wykonane według ustalonego sposobu rzutowania (metody), zgodnie z zasadami opisanymi w PN.
Rzutowanie to czynności wykonane według określonych zasad (metod), prowadzące do otrzymania dwuwymiarowego obrazu trójwymiarowego przedmiotu na płaszczyźnie rzutu (rzutni).
Rzut aksonometryczny to poglądowe przedstawienie przedmiotu na jednej płaszczyźnie, dające trójwymiarowe wyobrażenie rysowanego obiektu. Warunki i szczegóły tej metody rzutowania precyzują normy PN-EN ISO 5456-1 oraz PN-EN 5456-3.
Rodzaje rzutów aksonometrycznych W rysunku technicznym zaleca się następujące aksonometrie (norma PN- EN ISO 5456-3):
Orientację geometryczną w przestrzeni określa się za pomocą układu osi współrzędnych X, Y, Z wraz z jego początkiem 0. Osie X, Y i Z wyznaczają parami trzy płaszczyzny współrzędnych, które na rys. 6.5 odpowiednio zakreskowano. W rzutowaniu aksonometrycznym normalizacja obejmuje:
Położenie osi współrzędnych może być zgodne z przyjętą umową, lecz a z nich (oś Z ) powinna być zawsze pionowa (rys. 6.7). Na rysunku tym określono również położenie osi X oraz Y względem pionu (osi Z).